Traseul pornește la fel ca traseul de maraton, urmând marcajul bandă albastră ce duce în Valea Stânii, prin culmea Buzăianu. (CP1)
După ce trece de primul post de control și revitalizare, urcă susținut, pe poteca marcată cu cruce roșie spre Tabla Buții, până ce ajunge în drumul forestier marcat cu bandă roșie. De aici se coboară în Pasul Boncuța în drumul forestier ce merge spre Vama Buzăului; se merge pe acest drum (în stanga, spre Poiana Stânii CP2), aproximativ 3 km, până la prima intersecție.
De aici facem dreapta și mergem pe vale pe marcajul bandă albastră, ce merge prin Cheile Văii Stânii, până înCurmătura Văii Stânii CP3.
Din Curmătură, traseul trece pe partea nordică a culmii Văii Stânii, mergând pe lângă Izvorul Hoțului, loc în care ne putem realimenta cu apă.
Ținem în continuare traseul și după ce întâlnim un marcaj cu cruce albastră ce merge în Vama Buzăului și apoi unul cu cruce roșie ce vine din Culmea Gropșoarele, ajungem în Șaua Chirușca. De aici, în aproximativ 10 minute, suntem laCabana Ciucaș CP4, la al treilea punct de realimentare și control.
În continuare urmăm banda roșie spre Vârful Ciucaș CP5, cel mai înalt punct al traseului, 1954m. Din vârf coborâm până în șaua Țigăilor.
Din saua Tigailor facem dreapta pe o poteca ingusta ce coboara pe sub mai multe turnuri de stanca (Turnul Goliat, Turnul Rosu, etc.). Poteca, marcata cu cruce rosie coboara lin pe curba de nivel pana ce intalneste poteca ce urca pe firul vaii Babaruncii, marcata cu triunghi rosu. De aici continuam pana in Poiana Teslei pe marcajul cruce rosie. In poiana Teslei CP6 vom avea un punct de control, de unde ne intoarcem pe acelasi traseu pana la intersectia celor doua marcaje de unde urmam traseul marcat cu triunghi rosu ce urca la inceput pe vale care se deschide apoi intr-o fata larga plina de jnepeni. Traseul ne aduce din nou in saua Tigailor de unde se continua pe Culmea Bratocea spre pasul cu acelasi nume și din acest punct părăsim traseul de maraton și continuăm până în pasul Bratocea CP 7.
Aici traversam DN1A și începem să urcăm spre munții Grohotiș, pe traseul marcat cu bandă roșie.
După un scurt urcuș domol prin pădure, aungem la golul alpin unde avem și apă, de pe Muntele Cailor. Aici continuăm pe drumul foarte bine evidențiat pe curbă de nivel, în S-V muntelui Babeș și urcăm în serpentine spre vârful Bobu.
Aici creasta are aspectul unui platou, pe care continuăm pe un drum de caruță până sub Vârful Grohotiș CP 8. Aici facem stânga și urcăm pe potecă, lasând drumul în dreapta. În scurt timp ajungem pe Vârful Grohotiș.
De aici coborâm și regăsim drumul ce ocoleste vârful (trecerea prin vârf este obligatorie). După ce reintrăm în drum, continuăm pe acesta până la a doua creastă ce coboară spre est (în apropierea drumului găsim apă).
Drumul pe care coborâm se vede în stanga. Continuăm pe muchia ce coboară spre est (Vf. Ulita cp9). De aici drumul ajunge la Stana Nebunu CP 10 și trece pe lângă ea, intrând în padure.
Urmăm creasta matematic și dupa o bucată prin pădure urcăm pe Vârful Stâna și după ce mai parcurgem o bucată de creastă împădurită ajungem, ocolind Măgura Măneciu, în Poiana Mare lângă releul Radio. Continuăm pe drumul forestier ce coboară în DN1 A, dar în apropierea drumului îl părăsim și intrăm pe o scurtă potecă marcata cu bandă galbenă ce ne scoate la intrarea în satul Măneciu Ungureni.
Aici traversăm DN1A și dupa un scurt drum pietruit ajungem la Baraj Măneciu CP 11. Traversăm pe baraj și ținem drumul forestier ce urcă spre munții Tătaru; urcăm serpentinele de pe dealul Chiciureni, după care lasând în stanga drumul ce coboară în Valea Stânii pe la cascada Schinda și apoi, în dreapta, drumul ce coboară spre Slon, ajungem în apropierea Cimitirului Eroilor, de la Tabla Buții, dupa ce trecem în prealabil de Vf. lui Crai CP 12
De la Tabla Buții CP 13 coborâm pe traseul marcat cu cruce roșie (pe care am urcat la început ), până în Valea Stânii CP 14
Din Valea Stânii, ne întoarcem spre Culmea Buzăianu, dar urcăm prin padure pe triunghi albastru, pe valea Pârâului Sterp. Urcarea este abruptă și ne scoate repede în Culmea Gropsoarele – Zăganu, unde întâlnim traseul de la Semimaraton.
Trecem prin Vârful Gropșoarele, pe traseul marcat cu cruce roșie, și dupa ce ajungem La Răscruce CP 15, coborâm pe poteca marcată cu triunghi roșu, până la Cabana Muntele Roșu CP 16. Aici avem un ultim punct de revitalizare. De la cabană, coborâm pe traseul marcat cu punct albastru și ajungem în Cheia.
Valorile pantei au fost obținute prin prelucrarea datelor conținute de fișierele gpx puse la dispoziție spre descărcare pe site.
Datele au fost preluate prin dispozitive GPS, astfel datele au din start o marjă de eroare ca urmare a variației semnalului de-a lungul traseului, variație generată de calitatea receptorului GPS, de caracteriscile geomorfologice ale traseului (spre văi și chei precizia gps-ului scade), de densitatea pădurii (densitatea mare a pădurii determină scăderea preciziei gps-ului) etc. Toate acestea fac ca valorile prezentate sa fie orientative și nu absolute.
Valorile pantei și altitudinii afișate de-a lungul traseului, au fost obținute prin efectuarea unei medii a valorilor brute ale pantei, respectiv altitudinii, de la capetele segmentelor. Acea valoare este atribuita întregului segment.
lungime: 108km
altitudine punct intrare în traseu: 886m
altitudine maximă a traseului: 1954m
altitudine minimă a traseului: 603m (baraj Măneciu)
amplitudine traseu (alt.max-alt.min): 1351m
diferență totala de nivel: 6297m/-6297m
Harta a fost creată de mapWizard, folosind platforma Leaflet, o librărie JavaScript ce permite afișarea de date geospatiale în browser, sub licență liberă.
Hărțile OpenStreetMap, Google, folosite ca suport pentru afișarea datelor, sunt utilizate respectând condițiile din licență impuse de fiecare furnizor de date.
O parte din pictograme sunt de pe site-ul Map Icons Collection și sunt folosite respectând condițiile din licență exprimate aici.